7-14 OCAK BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI
06 Ocak 2022

7-14 OCAK BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılmaktadır.

Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden fotoğraf sanatçısı JAMES BİGGS’in dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla başlamıştır. Sonraki yıllarda yaygınlaşan uygulamanın olumlu etkileri üzerine 1931′de Fransız Körler Örgütü, beyaz bastonun simgeleştirilmesini kararlaştırır.

Görme yetisinde kayıp, doğuştan olabildiği gibi (annenin gebelik döneminde geçirdiği hastalıklar, kalıtsal etmenler, tümörler, doğum sırasında yaşanan sorunlar, erken doğum vb.),daha sonraki dönemlerde de (kazalar, tümörler, katarakt, göz tansiyonu, şeker hastalığı, inme gibi hastalıkların göz bulguları şeklinde vb.) ortaya çıkabilir.

Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır. Görme duyusu hayati önem arz ettiği için göz sağlığını koruyarak sonradan oluşabilecek görme kaybının önüne geçilebilir. Özellikle periyodik göz kontrollerinin yapılması, birçok göz hastalığının henüz belirtileri başlamadan önlenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Rutin Göz muayenesi, doğumdan hemen sonra, 6 aylıkken, 3 yaşındayken, okula başlamadan önce, okul süresince her yıl olmalı, yetişkinlerde ise 1 ile 3 yıl aralıklarla yapılmalıdır.  Göz muayenesi asla ihmal edilmemeli, rutin kontroller atlanmamalı, doktorun verdiği tedaviye uyulmalı, gözlük ve lens alırken mutlaka muayene olmalı ve rastgele yerlerden gözlük ve lens alınmamalıdır. Bulanık görme, göz ya da çevresinde kızarıklık, şişlik, ağrı, uzak veya yakını görememe, çift görme, gözün aşırı sulanması, batma, yanma, şaşılık ve göz renginde değişme gibi göz hastalıklarını hatırlatan belirtilerde mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Göz sağlığını korumak ve olumsuz sonuçların önüne geçmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Göz hijyenine özen gösterilmelidir.
  • Başkalarına ait gözlükler kullanılmamalıdır.
  • Çok az ya da fazla ışıkta okuma ve yazma yapılmamalıdır.
  • Televizyon ve bilgisayar ekranına uzun süre yakından bakılmamalıdır.
  • Uzun süren bilgisayar kullanımlarında gözler sık sık dinlendirilmelidir.
  • Kitap okurken göz ile kitap arasında en az 30 cm mesafe olmasına dikkat edilmelidir.
  • Görme yeteneğini güçlendiren A vitamini içeren besinler (havuç, yumurta, yeşil sebzeler) bol miktarda tüketilmelidir.